Δευτέρα 31 Μαρτίου 2014

Δίας Κωστακιών - ΑΕΜ 0-4 (30-3-2014)

Με μία καταπληκτική εμφάνιση κυρίως στο Β' ημίχρονο η ΑΕΜ πέτυχε μία ακόμα νίκη στην έδρα του ΔΙΑ στους Κωστακιούς. Στο Α' ημίχρονο το παιχνίδι αναλώθηκε στο χώρο του κέντρου με λιγοστές φάσεις στις δύο εστίες ωστόσο η ομάδα του Μενιδίου ήταν αυτή που προσπαθούσε να απειλήσει κυρίως από τα άκρα. Προς το τέλος του ημιχρόνου σε μία εκτέλεση φάουλ του Καλαμπούκη πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας ο Μόσχος και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την ΑΕΜ. Στο Β' ημίχρονο η ομάδα του Β. Παπαγεωργίου έβαλε κάτω την μπάλα καθώς οι χώροι ανοίχτηκαν και παίζοντας σπουδαίο ποδόσφαιρο έφτασε σε μία ακόμα εύκολη νίκη με το εμφατικό μάλιστα 0-4. Στο 50' πάλι ο Μόσχος με κοντινή προβολή έκανε το 0-2 και δύο λεπτά αργότερα έγινε η φάση του αγώνα. Σε ένα γέμισμα του Καλαμπούκη ο Βαλίλης με απευθείας βολ πλανέ έξω μάλιστα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο αριστερό γάμα της εστίας των γηπεδούχων. Ένα γκολ σπάνιας ομορφιάς που χειροκροτήθηκε από όλους.
Στο 80' ο Βαλίλης με κοντινό πλασέ απλά έκλεισε το σκορ. Με αυτή τη νίκη η ΑΕΜ παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας διευρύνοντας μάλιστα το σερί της καθώς σε 24 ματς συμπλήρωσε 23 νίκες και μία ισοπαλία. Η σύνθεση της ΑΕΜ: (Γιώτης, Πανέτας, Γιώτης Φ, Καλαμπούκης, Βαλίλης Ε, Κατσούλας, Μάνθας, Λούκα, Μόσχος, Βαλίλης Ρ, Κατσιούλης. Αλλαγές: Νούσιας, Μπάκος, Τζουρμανάς)