Παρασκευή 7 Μαρτίου 2014

ΑΕΜ 2013 - Αγία Παρασκευή 5-2 (29-9-2013)

Καταιγιστική η Α.Ε. Μενιδίου στην παρθενική της εμφάνιση στην Α αγωνιστική του πρωταθλήματος (β τοπικού) της Ε.Π.Σ. Άρτας όπου αγωνίζεται. Επικράτησε με το ευρύ σκορ 5-2 σε βάρος της ομάδας της Αγίας Παρασκευής. Η ομάδα του Μενιδίου έδειξε τις διαθέσεις της από πολύ νωρίς καθώς στο 6' προηγούνταν ήδη 2-0 χάρη σε δυο τέρματα του Κατσούλη, το ένα με τεχνικό χτύπημα φάουλ 10 m έξω από την περιοχή και το άλλο με εκτέλεση πέναλτι που είχε κερδίσει ο Βαλίλης μετά από έξοχη ατομική ενέργεια. Στη συνέχεια έχασε πολλές ευκαιρίες και όπως γίνεται πάντα σ' αυτές τις περιπτώσεις υπερίσχυσε ο νόμος του ποδοσφαίρου. Αφού στην αρχή μείωσε ο Μπαλαδήμας με ατομική ενέργεια και με σουτ από πλάγια, στις αρχές του β' ημιχρόνου ο ίδιος παίκτης ισοφάρισε για την Αγία Παρασκευή με υπέροχο χτύπημα φάουλ. Στη συνέχεια η ομάδα του Μενιδίου ανέκτησε την πρωτοβουλία και προηγήθηκε με υπέροχο γκολ του Μόσχου ενώ αύξησε τον δείκτη του σκορ σε 4-2 με ξερό σουτ του Καλαμπούκη. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Κατσούλης με νέα εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε πάλι ο Βαλίλης. το σκορ θα μπορούσε να είχε πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις καθώς εκτός από τις πολλές ευκαιρίες που απώλεσε η ομάδα του Μενιδίου, 4 φορές τα δοκάρια σταμάτησαν την νεανική ομάδα του Β.Παπαγεωργιου. Κορυφαίοι οι Κατσούλης, Καλαμπούκης θετικοί οι Τζουρμανας, Βαλίλης (υστερούσε στην τελική προσπάθεια) ενώ στο β ημίχρονο βοήθησαν οι Τριτσιμ Μετάι, Νούσιας. Η σύνθεση της Α.Ε.Μ. 2013 Γιώτης, Τζουρμανας, Λακας, Καλαμπουκης, Βανακας, Έντι, Κατσούλης, Μάνθας (45 Τριτσιμ), Μόσχος (65' Νούσιας), Μπάκος, Βαλίλης.