Σάββατο 1 Οκτωβρίου 2016

Νίκη για την ΑΕ Μενιδίου με 2-1 (1-10-2016)

Βίντεο: Χρήστος Αλεξόπουλος
Στην 3η αγωνιστική Α ΕΠΣ Άρτας η ΑΕ Μενιδίου κέρδισε 2-1 τον Αχιλλέα Νεοχωρίου και ο ΑΟ Φλωριάδας  διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, κερδίζοντας 5-0 (εκτός έδρας) την ΑΕ Κρικιζατών Πλησιών. Βαθμολογία >

Επέστρεψε στις νίκες η ΑΕ Μενιδίου, 2-1 τον Αχιλλέα Νεοχωρίου. Η γηπεδούχος ομάδα άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό όταν μετά από ένα γέμισμα από το κέντρο στην περιοχή, οι αμυντικοί έδιωξαν τη μπάλα πάνω στον Δήμο, ο οποίος ντρίμπλαρε τον Cela, μπήκε στην περιοχή και αυτός στη συνέχεια ανατράπηκε από τον ίδιο αντίπαλο, με τον διαιτητή του αγώνα Μάνο να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Ο Καλαμπούκης ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και αν και ο Κόπανος έπεσε στη σωστή γωνία δεν κατάφερε να αποκρούσει, για να γίνει με αυτό τον τρόπο το 1-0 για τους γηπεδούχους. Σε επόμενη φάση ο Δήμος από πλάγια θέση και αμαρκάριστος έκανε το σουτ αλλά ο Κόπανος απέκρουσε με τα πόδια. Νέα μεγάλη διπλή χαμένη ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τον Κουρέλη στο πρώτο δοκάρι να μην μπορεί να νικήσει από τη γραμμή της μικρής περιοχής τον Κόπανο, τον Δήμο να παίρνει το ριμπάουντ και από πολύ κοντά να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι του Νεοχωρίου. Η καλύτερη στιγμή για τους φιλοξενούμενους ήταν προς το τέλος του α΄ ημιχρόνου, όταν μετά από κόρνερ ο Θοδωρής Πάνος πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι αλλά είδε τον Αλεξίου να αποκρούει εντυπωσιακά.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Μενιδίου μπήκαν αποφασισμένοι να σφραγίσουν τη νίκη και στο 48' οΔήμος με εντυπωσιακή ενέργεια απέφυγε δύο παίκτες του Αχιλλέα, βγήκε τετ-α-τετ και από το ύψος του πέναλτι πλάσαρε εύστοχα για το 2-0, σκοράροντας με αυτόν τον τρόπο απέναντι στην πρώην ομάδα του. Ο ίδιος παίκτης λίγο αργότερα είχε ένα σουτ δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κόπανου. Οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στα τελευταία λεπτά του αγώνα και κατάφεραν τελικά απλά να μειώσουν σε 2-1 στο 90' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κωσταδήμα, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Αλεξίου.

Διαιτητής: Μάνος Δημήτριος Βοηθοί: Σιατής Κωνσταντίνος - Γκόκα Κατερίνα

ΑΕ Μενιδίου (Παπαγεωργίου): Αλεξίου, Τριαντάφυλλος, Καλαμπούκης, Κατσούλας, Βαλίλης Ε-Α., Κουρέλης (77' Bali R.), Κακιώνης, Βασίλας, Δήμος (86' Bali E.), Βλάχας (78' Καρδούτσος), Μπούντζας

Αχιλλέας Νεοχωρίου (Παπαχρήστος): Κόπανος, Cela, Πάνος Θ., Τολιάκης (60' Γιαννούλης), Σκάρας, Κολογιάννης (75' Δήμος), Ευαγγελινός, Φάκος (52' Stoja), Παππάς, Κωσταδήμας, Ράπτης

***************************

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν στο συγκεκριμένο ματς, τη διαφορά επιπέδου με τον αντίπαλό τους από νωρίς, καθαρίζοντας το παιχνίδι από το πρώτο μέρος, καθώς πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 4 γκολ. Απόλυτος πρωταγωνιστής ο Αλέξανδρος Παπακίτσος, ο οποίος σημείωσε χατ-τρικ σε διάστημα έξι λεπτών, μεταξύ 10' και 16'. Αρχικά, μετέτρεψε με κεφαλιά σε γκολ, σέντρα του Αντωνίου για το 0-1. Στη συνέχεια, εκμεταλλεύτηκε ισάριθμες ασίστ από Νικοπολίδη και Μπαλάφα, και με προβολή και πλασέ σε κενή εστία αντίστοιχα, τελείωσε το ματς από το 16'. Το ημίχρονο έκλεισε με ένα ακόμη γκολ τουΠαπακίτσου, ο οποίος από γύρισμα του Μπαλάφα, δε δυσκολεύτηκε ξανά σε κενή εστία να σημειώσει το0-4.

Στο δεύτερο μέρος, ο Παπακίτσος ξανά έκλεισε το σκορ, με κοντινό πλασέ, έπειτα από ασίστ του Νικοπολίδη. Να σημειωθεί, ότι η Φλωριάδα είχε αρκετές καλές στιγμές, τόσο με τους Μπαλάφα, όσο και με τους Νικοπολίδη και Χρήστου, ενώ είχε και δοκάρια με Νικοπολίδη και Μαργαρίτη. Έτσι η φιλοξενούμενη ομάδα, παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας, όπου συγκατοικεί με το Σκουφά, ενώ η ΑΕΚΠ, δεν μπόρεσε μετά το "διπλό" της περασμένης αγωνιστικής, να φανεί εξίσου ανταγωνιστική.

Διαιτητής : Νίκου Θοδωρής Βοηθοί : Τρομπούκης Γιώργος - Νούσιας Οδυσσέας

ΑΕΚΠ (Θεμελης) : Γιολδάσης, Κρεμίδα, Μπιρμπίλης (17' Τζόκας), Θεμελης, Διαμάντης, Hajdari, Γκίνο, Qyra, Hajdari S., Σερέτης, Σίμος

Φλωριάδα (Χρήστου) : Μπακόλας, Χρήστου, Καλαμπούκης, Λάκκας, Σακκάς, Νάσιος, Παπακίτσος, Νικοπολίδης (67' Τσούμαλης), Μαργαρίτης, Μπαλάφας (57' Μάρκος), Αντωνίου (62' Σταμούλης)